BSH
16 BSH çalışanı 170 soru cevapladı.

Kariyer Olanakları

Product Information Solutions Head of Section (IT)
IT’deki birçok departman gibi biz de matriks bir organizasyon yapısına sahibiz. Yani iş tanımlarımızın, görev tanımlarımızın büyük bir kısmı Almanya’daki yönetimcimizin ve oradaki iş birimlerinin istekleri doğrultusunda oluşturuluyor. Organizasyon olarak da Türkiye’deki yöneticimizle beraber çalışıyoruz. BSH’da genel olarak yatay bir hiyerarşimiz var. Alan Yöneticiliği, Müdürlük ve Direktörlük olarak basamaklarımız mevcut. Kariyer olarak en büyük artı bence şirketin çalışanlarının kendini geliştirmesine imkan tanıması. Gerek teknik eğitimler gerekse bizim IK eğitimleri dediğimiz kişinin liderlik, süreç yönetimi gibi yetkinliklerini arttırabilmesi için sağlanan eğitimler var. Bunlara katılım bir şekilde sağlanıyor. Bu da kişinin kendini geliştirmesi için fırsatlar doğuruyor. Buna ek olarak BSH aslında güçlü olarak büyüyen bir organizasyon. Bu sayede birçok insanın karşısına farklı fırsatlar çıkıyor ve bunları değerlendirme imkanı da olabiliyor.
Business Analysis Head of Section
Üniversite eğitimlerinin son senesinde olan veya yüksek lisans eğitimlerinde olan arkadaşlar belli bir dönem projeleri kapsamında şirketimizde vakit geçiriyorlar. Bizim süreçlerimizi ve görevlerimizi devralarak, hem kendilerinin iş hayatına adaptasyonuyla ilgili fikir sahibi oluyorlar hem de bir yandan kendi projeleriyle ilgili bizden almaları gereken pratik bilgilere sahip oluyorlar. Biz bu sene bunu ilk defa uyguladık. Ve çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarla görüşmelerim sonucunda iki taraf için de çok faydalı oldu. Çünkü bizde rutin hiçbir iş yok. Ben hiçbir arkadaşıma fotokopi çektiremem veya rutin bir rapor hazırlatamam. Bizim için önemli olan sorumluluk. Ben bu arkadaşları bir denize attım. Bir tanesi projenin eğitim kısmında. Bir tanesi de süreç tasarımı, süreç haritası, süreç modelleme kısmında görev alıyor. Başta belki biraz bocaladılar ama şu anda bu ortamda nasıl ayakta kalacaklarını ve bilgiye nasıl ulaşabilecekleri konusunda fikir sahibi olduklarını düşünüyorum. Kendilerinden gelen geri bildirim de olumlu yönde açıkçası. İnşallah fırsat olduğunda kendileriyle devam edip, her zaman yeni proje öğrencileriyle çalışma fırsatı da aramaya çalışacağız.
Technical Product Management Head of Section
Daha önce de çamaşır makinesi fabrikasının satın alma departmanında çalışıyordum. Satın alma departmanında da fabrikanın montaj ettiği parçaları yan sanayilerden, tedarikçilerden almak, kontratlarını imzalamak, fiyatlarını anlaşmak gibi sorumluluklara sahiptim. O departmanda da açıkçası parçaları teknik olarak bilmek çok önemliydi. Çünkü teknik parçaları bilmek, tedarikçilerle yaptığım pazarlıklarda fiyatları anlaşırken argümanlarımı da güçlendiriyor ve ona göre de fiyatlarında daha iyi anlaşmamı sağlıyordu. Ama diğer taraftan tabi fiyat anlaştığın için de maliyetlerini bilmek, maliyet analizlerini, maliyet kırılımlarını, ham madde maliyetlerini bilmek, hani biraz daha işletme tarafını da bilmek önemli hale geliyordu. Satın almada da hem teknik, hem işletme ya da finansal yönünün güçlü olması çok önemli. Aslında satın alma biraz daha finansal bir departman olarak algılanıyor ama bana göre teknik yönünün daha güçlü olması gereken bir alan. Çünkü tekniği ne kadar iyi biliyorsan tedarikçilerle de, yan sanayiyle de o kadar iyi pazarlıklar edebiliyorsun. Tekniğin detayına indikçe de oradan küçük kazançlar, şirkete faydalar sağlayabiliyorsun.
Manufacturing Engineering Manager
BSH’da yurt dışı opsiyonları oldukça fazla. Çünkü BSH global bakış açısıyla büyüme yönünde strateji üretiyor. Üretim networkümüz global bir network. Yıkama, kurutma, pişirme bütün alanlarda fabrikaların birbiri içinde sağlam bir network kurması, üretim standartlarının yerleştirilmesi, kurulması, bilgi ve çözümlerin paylaşılması üzerine ciddi oranda yoğunlaşıyor. O yüzden aslında BSH’da olup da ben yurt dışına kapalıyım demek dahi mümkün değil. Burada gelişebilmek, var olabilmek, önümüze bakabilmek için sürekli olarak uluslararası bir ortamda devam diyoruz. Dolayısıyla gençler şöyle düşünebilirler: eğer BSH’da bir kariyere başlamayı düşünüyorlarsa öncelikle process bilgilerini, kurumsal kültürü aldıktan sonra bu bilgi ve tecrübeleri yurt dışında diğer fabrikalarda paylaşacakları güzel şansları mutlaka doğacaktır.
Manufacturing Engineering Manager
Farklı disiplinlerin bir araya gelmesini sağlamak çok işimize geliyor. Yani Elektrik Elektronik’in teorik alt yapısı ve o dizaynla birleşen kısmıyla, Makine’nin biraz daha konstrüksiyon tarafından az daha ağır işleyen ama orada da ince mantığı götüren bakış açısını birleştirmek. Bir de Endüstri Mühendisleri’mizin bütüne yönelik fikirlerini almak. Onlar biraz daha bizim önümüzü açıyor, görüş açımızı genişletiyorlar. Almak hepimizin çok işine geliyor. Dolayısıyla İmalat Mühendislği’nde hem Elektrik Elektronik Mühendisleri’ne, hem Makine Mühendisleri’ne hem de Endüstri Mühendisleri’nin bakış açılarına yoğunlukla ihtiyacımız var.
Profilo Special Products Manager
BSH, üretim için sağlanan ham maddenin satın alma aşamasından, nihai tüketicinin evinde kullandığı üründen memnun olup olmadığı ya da o ürünle ilgili daha nasıl memnun olabileceğini ölçebilecek süreçleri yaşayabileceğiniz bir şirkettir. Üretim, üretimden sonra lojistik, depolama, satış, fiyatlandırma, planlama, pazarlama, bayi kanalı, kanaldan nihai tüketiciye ulaşma, nihai tüketiciye satış sonrası servis, bunun memnuniyetini ölçecek bir sürecin hepsini görebileceğiniz bir yer. Bu çok heyecan verici bir şey bence. Tek bir kesit değil, bir bütün var burada. Ve öğrenebileceğiniz, ilham alabileceğiniz çok şey var. Bu ilham aldığınız her şey size yeni bir fikir, yeni bir dünya olarak gelebilir. Çünkü buna açık bir şirket. Siz burada sadece masanızda oturabilir, sadece masanızdan ibaret olabilirsiniz. Ama yeni gençlerin farklı dünyalara ne kadar açık olduğunu çok iyi biliyorum. Bunlardan çok fazla ilham alacağınızı ve yeni şeyler yaratacağınıza inanıyorum. O yüzden BSH bu fikirleri yaratmak için çok açık bir şirket.
Sorumlu Siemens Bayi Satış Yönetmeni
Bölgesel İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı
Bölgesel İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı