BSH
16 BSH çalışanı 170 soru cevapladı.

Meslek Anlatımları

Product Professional, Dishwashing
Aslında biz, temelde müşterilerimizin kaliteli servis hizmeti alabilmesi için gerekli olan teknik altyapıyı hazırlıyoruz. Sahadaki mevcut cihazların performanslarını inceliyoruz. Sahadaki teknisyenlerimizden aldığımız geri bildirimleri değerlendiriyoruz. Gerekli durumlarda fabrikamıza bu geri bildirimleri iletiyoruz. Teknik bilgileri sahadaki teknisyenlere uygun hale getirip, onlara iletiyoruz. Aslında biz, servisle fabrika arası bir köprü gibiyiz. Aradaki bilgi akışını sağlıyoruz. Teknisyenlerimizin onarım ve montaj hizmetlerinde yaralanacağı teknik dokümanları hazırlıyoruz. Yeni cihaz bilgileri varsa onlarla paylaşıyoruz. Yeni modeller üretilmeden önce cihazların servis edilebilirliğinin kolay olması ve müşterilerimize uygun olması açısından da ürün geliştirme süreçlerine katılıyoruz. BSH gibi kurumsal bir firmada çalışmanın avantajı olarak da, düzenli olarak uluslararası ürün eğitimlerine katılıyoruz. Bu sayede bütün BSH’daki meslektaşlarımızla aynı platformda bulunuyoruz, bilgi alışverişi yapıyoruz ve deneyimlerimizi de paylaşmış oluyoruz. Aslında biz, oldukça yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Teknisyenlerimiz için dokümanlar hazırlıyoruz. Eğer yeni bir cihaz varsa o cihaza ait bir onarım kılavuzu hazırlıyoruz. Cihazı detayıyla anlatıyoruz ki sahada teknisyenlerimiz bir problemle karşılaştıkları zaman hemen dönüp bakabilsin, onlara bir kılavuz olsun. Videolar, animasyonlar hazırlıyoruz. Bu sayede onlara sahada teknolojik ve pratik çözümler sunmuş oluyoruz. Çoğu zaman bize telefonla ulaşıyorlar. Anında birlikte yorum yapıyoruz. Şikayeti kısa süre içinde müşterinin evinde gidermiş oluyoruz. Tabi müşterilerimiz memnuniyetine katkı sağlamak da oldukça keyifli. Bazen şikayeti görmek durumunda kalabiliyoruz. Teknisyenlerimizle birlikte gidiyoruz ve cihazı yerinde inceliyoruz. Bir günümüz böyle, oldukça tempolu bir şekilde geçiyor.
Product Professional, Dishwashing
İş ilanlarında hep gördüğümüz analitik düşünme becerisi vardır ya, işte bu görev için gerçekten gerekli. Çünkü, cihazların sahadaki performansını analiz edip gerekli aksiyonları almamız gerekebiliyor. Bazen kendimi dedektif gibi hissettiğim de oluyor. Çünkü bir şikayet bize bildirildiği zaman, kök nedenini bulmak için en ince detayına kadar araştırma yapmamız gerekiyor. Bu şikayet neden oluşmuş olabilir diye inceliyoruz. Konu üzerine fabrika ve diğer departmanlarla birlikte çalışıyoruz. Tabi güçlü bir iletişim kabiliyeti de gerektiriyor. Çünkü bilgileri değerlendirip doğru ve hızlı şekilde ilgili yerlere aktarmamız, şikayeti anında gidermemiz gerekiyor. Proaktif olmak bizim şirketimizin zaten değerlerinden birisi. O yüzden durumları inceleyip olası bir hata görüyorsak onun aksiyonunu şikayet oluşmadan önce almamız gerekiyor.
Product Professional, Dishwashing
Çözüme ulaşmak her zaman çok kısa sürede gerçekleşmeyebiliyor. Bize şikayet bildirimi geliyor, biz değerlendiriyoruz, inceliyoruz; gerekirse fabrika ile birlikte çalışıyoruz. Gidip şikayeti yerinde görmek gerekebiliyor. Ancak bunlardan sonra bir çözüm üretmeye başlayabiliyoruz. Bu sürece de Türkiye’den Almanya’dan pek çok farklı kişi katılabiliyor. Çünkü ürün geliştirme ile ilgili bir durum söz konusu ise, geliştirme merkezlerimiz Almanya’da. Bu gibi durumlar çok geniş bir süreci kapsadığı için kısacık bir şekilde çözüme ulaşmak her zaman pek kolay olmayabiliyor. Ama biz süreçlerimizi her zaman iyileştiriyoruz. Ve bu sayede de verimliliğimizi arttırıyoruz.
Product Professional, Dishwashing
Açıkçası her sektörde çalışılabilecek bir meslek. Çünkü Türkiye’de insanlar meslek seçimini ileride çalışacağı yerlere göre yapıyorlar. Hani ben bu alanda çok başarılıyım, bunu seçeyim gibi. Örneğin; genetik mühendisliği mesela, Türkiye’de çok yok. Okuyanlar benim gördüğüm hep Amerika’ya gidiyorlar. Makine mühendisliği ben okurken sektör bazlı değil, bütün sektörlerde iş bulabilecek bir mühendislikti. Bende tabi babamın da etkisi var. Teknik bir bölümden geldiği için onun da yönlendirmesi oldu. Ben başlangıçta erkek egemen bir yerde okuyacağım için tedirgin oldum. Hatta üniversite tercihlerinde benim okulumda, benim bölümümde okuyan birisini bulup iletişime geçmiştim. Herhangi bir zorluk yaşayıp yaşamadığına dair sorular sormuştum. Bir problem olmadığını söylemişti ki; gerçekten ben de bir sürü erkek arkadaşla birlikte keyifli bir şekilde okudum. Bazen sınıfta 70 öğrenci arasında tek kişi ben olabiliyordum. Hoca beni fark etmeyebiliyordu mesela.
Product Information Solutions Head of Section (IT)
Bir günümüz aslında genelde telefon, video ve toplantılar şeklinde geçiyor. BSH’daki diğer birçok departman gibi biz de global olarak çalışıyoruz. Global olarak çalıştığımız için genelde bir konuyla ilgili herkesi, her zaman, aynı masa etrafında toplamak çok mümkün olamıyor. Bu nedenle saat farklarını da göze alarak çok önceden bir planlama yapmamız gerekiyor. Böyle olunca da tahmin edersiniz ki takvimimiz hızlı bir şekilde doluyor. Bunu göze önüne aldığımız zaman, zamanın çoğunluğunda toplantı yapıyoruz. Akabinde de iş takibi yapmakla geçiyor biraz. İş takibinden kastım da şu; bazı ürünleri biz kendi bünyemizde geliştiriyoruz, bazı ürünleri de dış kaynak kullanımıyla yönetiyoruz. Bunların takibini de yapmak bizim üstümüze düşüyor.
Product Information Solutions Head of Section (IT)
Aslında yaptığımız iş, görev üstlenirken sorumluluklara bağlı olarak kimi zaman teknik bir alt yapı birikimini gerektiriyor, kimi zaman da çoğunlukla planlama becerileri gerektiriyor. Bu bağlamda bu iki temel öğeyi harmanlamaya çalışıyoruz diyebilirim aslında. Yani kime göre derseniz de sadece şunu söyleyebilirim belki; biraz düzenli bir çalışma disiplini gerektiriyor. Bunu net olarak söyleyebilirim. Bunun haricinde, bahsettiğim kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ürünler için genelde teknik alt yapı ön plana çıkarken, dış kaynak kullanımıyla yönettiğimiz ürünlerimizde ise daha çok bizim planlama yeteneklerimizi ön plana çıkarmamız gerekiyor.
Business Analysis Head of Section
Benim için çok kolay değil aslında. Çünkü proje bazlı çalışmak dinamik bir iş ortamını gerektiriyor. O yüzden rutin bir gün akışı benim için çok mümkün değil. Örnek vermek gerekirse; bazen güne erken başlayıp, Çin’deki bir ekip üyesiyle proje içerisinde kullanacağımız bir proje dokümanı üzerine yaptığımız bir görüşmeyi, canlıya geçecek yeni ülkenin taleplerini ve zaman planını değerlendirdiğimiz başka bir video konferans görüşmesi takip edebiliyor. Veya versiyonun içinde bulunduğumuz evresine istinaden, günümün büyük bir çoğunluğu bazen bana gelen tasarım ve analiz dokümanlarını incelemekle geçerken, günü aramıza katılacak yeni arkadaşları belirlediğimiz iş görüşmeleriyle sonuçlandırabiliyorum. O yüzden çok dinamik bir günüm var. Bu dinamizm beni çok motive ediyor. Çünkü hem çok canlı tuttuğunu düşünüyorum, hem de öğrenme ve gelişme açısından beni çok besliyor.
Business Analysis Head of Section
Projemiz aslında global bir proje. Demek oluyor ki farklı lokasyonlarda farklı ekiplerimiz var. Hap ismini veriyoruz aslında biz bu lokasyonlara. 3 farklı lokasyonumuz var. Çin, Türkiye ve Almanya tarafından yönetilen bir proje. Geçmişe baktığımızda BSH organizasyonu içerisindeki farklı ülkeler kendi kaynaklarını kullanarak farklı yönetim sistemleri geliştirmişler. Bu da merkezden bakıldığında benzer karakteristikleri olan ülkelerin aslında farklı performans göstermelerine sebep olmuş. Ya da bu şekilde algılanmasına sebep olmuş. Bunun sonucunda da detaya inildiğinde, aslında süreçlerin farklılık arz ettiği ve sistemlerin bu süreçlerdeki farklılığa istinaden farklılık arz ettiği sonucuna varılmış. Bunun sonucunda da motivasyon olarak aslında süreçlerin standardize olması ve tek bir yönetim sisteminin kullanılması gibi bir karar verilmiş. O yüzden genel olarak anlamamız gereken, izlememiz gereken yol; ülkelerin süreçlerini, eski servis yönetim sistemlerini anlayarak, farklı ülkelerdeki bilgileri de toplayarak global olarak kullanılmasını sağlayacak bir tek sürecin geliştirmesini yapabilmek. Ve bu süreci dizayn etmek. Bunu yaparken tabi ki aynı zamanda sistemin bize sağladığı bazı kıstaslar var. Sistemin bazı yetenekleri veya yeterlilikleri var. Bunları da IT ekipleriyle yakın diyalog halinde kalarak, bilgi alışverişi yaparak ortak bir ürün çıkarıyoruz aslında.
Business Analysis Head of Section
Global projemizin hedefi çerçevesinde ülkelerin süreçlerini analiz ederek, tüm ülkelerin kullanacağı yönetim sistemini tasarlamaya çalışıyoruz. Doğal olarak ilk adım ülkelerin süreçlerini anlamaktan ve analiz etmekten geçiyor. Sonrasında da bütün ülkelerin, 40-45 ülkenin, takip edeceği sistemi tasarlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de birçok paydaşla aslında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Şirketin yönetmeliklerini, şirketin hedeflerini, süreç bilgisi olan tecrübeli arkadaşlarımızı işin içerisine katıyoruz. Onlardan aldığımız inputla birlikte süreci tasarlıyoruz ve sonrasında dökümanlarımızı oluşturuyoruz. Aslında uygulama geliştirme yaşam döngüsünün, geliştirme hariç tüm aşamalarında görev alıyoruz. Biraz daha açmak gerekirse; iş süreçlerinin analizi ve ihtiyaçların belirlenmesi, sonrasında gereksinimlerin dökümante edilmesi ve IT ekipleriyle koordinasyonu. Geliştirmenin IT ekibi tarafından yapılmasından sonra test süreci, ve sonrasında kullanıcıların eğitilmesi. Canlıya geçiş, ve canlı sonrası bakım ve destek şeklinde özetleyebiliriz. Keyifli ve kendine özgü zorluklar barındıran güzel bir meslek diyebilirim.
Business Intelligence Analyst