BSH
16 BSH çalışanı 170 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > İş Analizi

Business Intelligence Analyst
Aslında iş zekası genel olarak yüksek volümdeki bir veriyi bilgiye dönüştürmek için kullandığımız teorilerin, metedojilerinin tümüdür. Yani aslında bir disiplindir. Şöyle düşünelim; milyonlarca kayıtlık bir veri var önümüzde. Ve buna ilk bakışta birimizin bir şey anlaması mümkün olmayabilir. Hatta imkansız denebilir. Ama iş zekası tool'larıyla, biz veriye sorular soruyoruz ve bu sorular için cevaplar alıyoruz. Bu cevaplarla da yönetimsel kararlar alabiliyoruz. Mesela BSH‘tan örnek vermek gerekirse; biliyorsunuz BSH global bir şirket ve bizim dünya çapında Amerika, Çin, Rusya, Almanya ve Türkiye başta olmak üzere birçok yerde üretim tesislerimiz var. Bu üretim tesislerinde üretim planlamaları yapılıyor. Ve bizim de hedeflerimiz oluyor. Tabi ki bu üretimi gerçekten planlanan zamanda ve miktarda yapabilmiş miyiz soruları ortaya çıkıyor. Ve biz bu soruları iş zekası ile cevaplıyoruz. Böyle bir durumda iş zekasının olmadığını düşünecek olursak her ülkeden farklı farklı insanlar birbirini toplamak için sorumlu olacaklar. Bu veriler toplanacak. Nerede kaç günde raporlanacak? Ve herkes acaba aynı kriterle mi raporlayacak? Ama iş zekası her şeyi konsolide ediyor. Tek bir merkezden, burada bütün raporlarımızı sunabiliyoruz. Çok fazla raporumuz var zaten. BSH iş zekasına oldukça yatırım yapan ve önem veren bir şirket. Ben bunu rekabet avantajı olarak kullanabildiğimizi düşünüyorum.
Business Intelligence Analyst
Business Intelligence Analyst
Burası kesinlikle global bir şirket. Ve ben burada farklı kültürden insanlarla çalıştığım için farklı iş kültürleri deneyimleyebiliyorum. Bu benim için bireysel olarak çok büyük bir tecrübe. BSH’daki global ailemiz çok önemli ve BSH Türkiye’de de ekiplerimiz gerçekten birbirine adaptasyon yeteneği çok yüksek insanlardan oluşuyor. Bence çalıştığınız insanlar çok önemli. Ben burada iyi insanlarla çalıştığımı düşünüyorum. Bu çok büyük bir motivasyon. Şirket olarak kurumsal kültür çok önemli. Ben sektörün dünya çapında önde gelen şirketlerinden birinde çalışıyorum. Bu da insana imaj olarak güzel bir duygu veriyor. Bu motivasyon sebebi olabilir. Ve BSH Türkiye’de de, globalde de insana gerçekten çok büyük bir değer verildiğini düşünüyorum. İş ve özel hayat dengesi inanılmaz dikkate alınıyor. Bunu sadece düşünmüyorsunuz, hissediyorsunuz. Bu sizin hayatınızı etkileyen bir şey. Öğrenciyken insan bunu bazen hissedemeyebiliyor. Ama çalışmaya başladığınızda ve bir aileniz olduğunda iş ve özel hayat dengesi o kadar önemli ki; hani bu kesinlikle “Evet, bu şirkette çalışmamın en büyük sebeplerinden biri” dedirtebilecek bir şey. O yüzden şirketim insana değer veriyor. Kurumsal yapısı çok güzel ve global bir şirket. Bunlar beni motive eden faktörler diyebiliriz.
Business Intelligence Head of Section
Burada bir college kavramı, bir iş arkadaşı kavramından ziyade benim gerçek arkadaşlarımın da şirkette olduğunu hissediyorum. O yüzden sabah işe gelirken taskların bitirilmesi üzere işe geliyormuşum gibi olmuyor. Burada beni tatmin eden bir iş yapmaya geliyorum. Bunu yaparken de güvendiğim, sevdiğim, teknik olarak işlerine çok saygı duyduğum arkadaşlarımla beraber çalışmaya geliyorum gibi hissediyorum. En büyük motivasyonum bu bence. Bu sayede işe bazen erken gelinebiliyor, geç çıkılabiliyor. Bir arkadaş kültürünün olması avantaj. Bilmiyorum ne kadar ifade edebildim, ama bunu şirketin reklamı olsun diye demiyorum. Gerçekten arkadaş grubum burada yani. Onu hissetmek gerçekten güzel, umarım doğru bir şekilde yönlendirebiliriz.
Business Intelligence Head of Section
BI’da 4 tane ana alana ayrılmış durumdayız. Özetle şöyle söyleyeyim; satış datasının incelenmesi, fabrikayla ilgili dataların incelenmesi, müşteri tarafı ve finansal taraf. Ekip arkadaşlarımız sorumlu seviyesinde işe başlıyorlar. Daha sonrasında elde ettikleri tecrübeye göre bir kariyer kararı oluyor diyebiliriz. Uzman ünvanı veya Alan Yöneticisi ünvanı alabilirler. Alan Yöneticisi olarak biraz daha ekibin yönetilmesi, motivasyonu, kapasite ve task yönetimi gibi sorumluluklara sahip olmakla beraber; Uzman olan arkadaşlarımız da aynı seviyede ama daha çok teknik olanakları daha güçlü, teknik bilgisi daha güçlü olan arkadaşlardan oluşuyorlar. Hiyerarşik sayarsam aslında Sorumlu, Uzman, Alan Yöneticisi ve Müdür gibi bir yapılanmamız var. Ayrıca stajyer arkadaşlar alıyoruz. Proje stajyeri arkadaşlar aldık. Bundan önce de proje stajyeri olarak başlayıp, şu an sorumlu olarak güzel çalışmalar yapan arkadaşlarımız var.
Business Intelligence Head of Section
Mail kutumuz böyle saatlik durmuyor, mailbox’a baktığımız zaman mesai saatini göremiyoruz. Çünkü biz daha şirkete gelmeden Çin günün yarısından çoğunu bitirmiş oluyor. Onlardan gelen mailler birikmiş olabiliyor. Gün içerisinde zaten Avrupa ve Türkiye’nin zaman bölgesiyle beraber çalışıyoruz. Akşam çıkmaya yakın olduğumuz zamanda da Amerika artık işe başlamış oluyor. Bu global çizgiyi yakaladığımız için mail kutusu da o globalliği yaşıyor. Ama BSH’nın çalışma şartlarında genel olarak biraz daha rahat diyebilirim. Hani acil işler, acil yoğunluklar, yetişmesi gereken projeler kesinlikle olur ama BSH’ın biraz daha çalışan odaklı olduğunu hissediyorum ben. Akşam mesai bittikten sonra bilgisayar genellikle kapatılır. Bunun da çok büyük stres olduğunu hissetmiyorum.
Business Intelligence Head of Section
2010 yılında Boğaziçi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Zaten öğrenciyken part time olarak devam ettiğimiz SAP, iş zekası danışmanlığı, tecrübem vardı. Mezuniyet sonrasında tam zamanlı olarak çalışmaya devam ettim. Bu çalışmamın ardından araya 5-6 ay kadar askerlik girdi. 2011 yazında BSH’da sorumlu olarak çalışmaya başladım. Burada İş Zekası’nda, fabrika alanında, fabrika datasının incelendiği bölümde sorumlu olarak görev aldım. Yaklaşık 2.5 sene kadar çalıştım. 2.5 senenin ardından yine aynı ekibimizde, bu sefer satış datasıyla ilgilenen ekibin alan yöneticisi olarak görev almaya başladım. Yaklaşık 1.5 senedir de İş Zekası’nda Alan Yöneticisi olarak görev alıyorum. Şimdi de iş zekası çözümlerini satış alanında yürüten bir ekiple çalışıyorum. Burada da global olarak BSH’nın satışla ilgili üretmiş olduğu dataların daha iyi analiz edebilmesi için mobil veya desktopta kullanılan raporlar, çözümler üretiyoruz.