BSH
16 BSH çalışanı 170 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > İş Geliştirme

Business Analysis Head of Section
Beni motive eden şey aslında, belirli bir zaman diliminde gerçekleştirmemiz gereken bir iş üzerine odaklanmamız. Bu odaklanmayı farklı ülkelerdeki, farklı dilde konuşan ve farklı kültürel geçmişe sahip kişilerle beraber yapmamız, ve beraber bir çözüme ulaşmamız. Ve en önemli kısmı da bence beraber gelişmemiz. Ben, 4 seneye baktığımda çok gururlanıyorum açıkçası. Hem yurt içindeki hem yurt dışındaki ekip arkadaşlarım, hem de projeye bakıp başardığımız ve ulaştığımız noktada birbirimizden öğrendiklerimiz, birbirimize kattıklarımız ve beraber gelişimimiz beni çok gururlandırıyor. Bunun haricinde hem şirketimin önemli bir değeri olarak değişimin kendisi, hem de benim günlük bir işimin parçası olarak değişim beni çok motive ediyor açıkçası. Sonuç odaklı olmak güzel aslında ama her zaman sonuç odaklı olmak değişimi getirmeyebilir. Bazen değişimin kendisine odaklanmak kesinlikle bir sonuç getirecektir. O yüzden sürekli değişim ve öğrenmenin iyi bir faktör olduğunu düşünüyorum.
Business Analysis Head of Section
Üniversite eğitimlerinin son senesinde olan veya yüksek lisans eğitimlerinde olan arkadaşlar belli bir dönem projeleri kapsamında şirketimizde vakit geçiriyorlar. Bizim süreçlerimizi ve görevlerimizi devralarak, hem kendilerinin iş hayatına adaptasyonuyla ilgili fikir sahibi oluyorlar hem de bir yandan kendi projeleriyle ilgili bizden almaları gereken pratik bilgilere sahip oluyorlar. Biz bu sene bunu ilk defa uyguladık. Ve çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarla görüşmelerim sonucunda iki taraf için de çok faydalı oldu. Çünkü bizde rutin hiçbir iş yok. Ben hiçbir arkadaşıma fotokopi çektiremem veya rutin bir rapor hazırlatamam. Bizim için önemli olan sorumluluk. Ben bu arkadaşları bir denize attım. Bir tanesi projenin eğitim kısmında. Bir tanesi de süreç tasarımı, süreç haritası, süreç modelleme kısmında görev alıyor. Başta belki biraz bocaladılar ama şu anda bu ortamda nasıl ayakta kalacaklarını ve bilgiye nasıl ulaşabilecekleri konusunda fikir sahibi olduklarını düşünüyorum. Kendilerinden gelen geri bildirim de olumlu yönde açıkçası. İnşallah fırsat olduğunda kendileriyle devam edip, her zaman yeni proje öğrencileriyle çalışma fırsatı da aramaya çalışacağız.
Business Analysis Head of Section
Global projemizin hedefi çerçevesinde ülkelerin süreçlerini analiz ederek, tüm ülkelerin kullanacağı yönetim sistemini tasarlamaya çalışıyoruz. Doğal olarak ilk adım ülkelerin süreçlerini anlamaktan ve analiz etmekten geçiyor. Sonrasında da bütün ülkelerin, 40-45 ülkenin, takip edeceği sistemi tasarlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de birçok paydaşla aslında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Şirketin yönetmeliklerini, şirketin hedeflerini, süreç bilgisi olan tecrübeli arkadaşlarımızı işin içerisine katıyoruz. Onlardan aldığımız inputla birlikte süreci tasarlıyoruz ve sonrasında dökümanlarımızı oluşturuyoruz. Aslında uygulama geliştirme yaşam döngüsünün, geliştirme hariç tüm aşamalarında görev alıyoruz. Biraz daha açmak gerekirse; iş süreçlerinin analizi ve ihtiyaçların belirlenmesi, sonrasında gereksinimlerin dökümante edilmesi ve IT ekipleriyle koordinasyonu. Geliştirmenin IT ekibi tarafından yapılmasından sonra test süreci, ve sonrasında kullanıcıların eğitilmesi. Canlıya geçiş, ve canlı sonrası bakım ve destek şeklinde özetleyebiliriz. Keyifli ve kendine özgü zorluklar barındıran güzel bir meslek diyebilirim.
Business Analysis Head of Section
Aslında analitik ve sosyal becerilerin dengeli bir karışımı çok önemli. Soru soran, merak eden, süreci anlayan, süreç odaklı olan ve müşterinin dilini konuşabilen, müşteri odaklı olan kişiler için bir iş olduğunu düşünüyorum. Çünkü tüm ülkelerin kullanacağı sistem ve süreci dizayn edebilmek için ilk önce ülkelerin farklı süreçlerini analiz etmek ve anlamak gerekiyor. Bu bağlamda doğru soruları sormak, müşterinin sesini alabilmek ve nihayetinde analiz edip yeni süreci dizayn edebilmek, tasarlayabilmek çok önemli. Tabi ki işimizin büyük bir parçası da iletişim. Yeri geliyor, beraber sorduğumuz sorularla bazen müşterinin bile farkında olmadığı noktalar keşfedebiliyoruz. Veya değişimi yönetiyoruz. Aslında insanların günlük hayatında alışılagelen sistemleri değiştiriyoruz. Tamamen farklı bir süreci canlıya almaya çalışıyoruz. Ve değişimi yönetmenin en önemli faktörlerinden bir tanesi de kesinlikle iletişim. O yüzden iletişim becerileri de bence çok önemli. Bunun haricinde bizim projemize özel söylemek istediğim bir iki şey var. Birincisi farklı kültürlerle çalışabilmek. Bahsetmiş olduğum bu global yapı gereği farklı lokasyonlarda bulunan ekiplerle çalışabilme, farklı kültürlere duyarlı olabilme çok önemli. Anlayabilme, anlayış çok önemli. Son olarak da seyahat. İşimiz gereği çok sık seyahat ediyoruz. O yüzden kesinlikle kişinin seyahati sevmesi lazım.