BSH
16 BSH çalışanı 170 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Üretim

Product Professional, Dishwashing
Hemen hemen herkes, küçükken babasının iş yerini mutlaka ziyaret etmiştir. İşte benim de BSH ile tanışmam tam olarak böyle oldu. BSH beni o zamandan beri gerçekten çok etkilemiş olacak ki, çalışmak istediğim yer burasıydı. Stajlarımı 2007 ve 2008 yazlarında da BSH’da yaptım. Böylece daha öğrenciyken şirket kültürünü almak istedim. Günümüzde biliyoruz ki, artık müşterilerimizin satın alma kararlarında satış sonrası hizmetin kalitesi büyük rol oynuyor. BSH’nın başarılı servis departmanındaki ürün sorumlusu görevini tercih etmemde bu durum gerçekten büyük rol oynadı. Avrupa’nın lider beyaz eşya üreticisi kurumsal bir firmada iş hayatına başlamak da benim için gerçekten çok heyecan verici oldu. 2011 Aralık ayından 2014 sonuna kadar Türkiye’de satılan büyün bulaşık makineleri için Yıkayıcı Ürünler Kalite ve Teknik Destek Ürün Sorumlusu olarak görev yaptım. 2015 yılının başından beri de 87 ülkeyi kapsayan geniş bir bölge için bu görevimi devam ettiriyorum.
Product Professional, Dishwashing
Aslında şikayetin geldiği bölüm biziz. Müşteri, telefonla ya da yazılı olarak bize karşılaştığı bir şikayeti bildiriyor. Biz inceliyoruz. Eğer ilk defa karşılaştığımız yeni bir şikayet ise, müşterinin evine cihazı incelemeye fabrikayla birlikte direkt biz gidiyoruz. Gerekiyorsa o cihaz fabrikaya alınıyor ve daha detaylı inceleniyor. Tabi müşterinin evinde ortam koşullarını da inceliyoruz. Ortam koşulları şikayetin oluşmasında etkili mi? Biz bu aşamada, kullanıcı davranışlarını da değerlendirmiş oluyoruz. Bütün bu verileri bir araya getirerek fabrikayla birlikte şikayete uygun bir çözüm sunuyoruz. Bu şikayetin tekrarlanmaması için üretimde gerekli iyileştirmeler de yapılıyor. Tekrarlandığı zaman da çözüm olmuş oluyor. Hemen şikayeti gidermiş oluyoruz. Müşterinin memnuniyetini bu şekilde sağlayabiliyoruz.
Product Professional, Dishwashing
Her gün yeni bir durumla karşılaşmak, ona yeni çözümler üretmek durumunda kalmak yeni şeyler öğrenmemi sağlıyor. Gerçekten yaptığım iş dinamik ve canlı. Bu da beni aslında heyecanlı kılıyor. Bu da çok hoşuma gidiyor. Aynı zamanda yöneticilerimin bana sorumluluk vermesi, karar alma süreçlerine katılmam ve fikirlerimin değerli bulunması da beni motive eden diğer etkenlerden. Sunduğum çözümün de olumlu sonucunu görmek günün donundaki tüm yorgunluğumu alıyor.
Production Engineering Technical Planning Head of Section
Gelişim eğrimizin sürekli dik olduğunu, kendimi sürekli geliştirdiğimi ve BSH’ın da buna ciddi katkıda bulunduğunu görüyorum. Bu beni gerçekten çok motive ediyor. Her zaman bambaşka fırsatlar çıkıyor. Uluslararası bir şirket. Bu da başka gelişim alanları doğuruyor. Görevim gereği çok fazla seyahatim oluyor. Bu gerçekten çok güzel. Çünkü; her seyahatte değişik bir kültürü görüyorum, öğreniyorum, onu tecrübe ediyorum ve bu da beni bir şekilde geliştiriyor. Her şeyden önce değişik ülkeleri geziyorum ve değişik ülkenin insanlarıyla bir iş, bir toplantı yapıyorum. Bir şey ortaya koymaya çalışıyorum. Bu gerçekten bir avantaj. Kendinizi hangi yönde geliştirmek istiyorsanız, BSH’da her zaman bunun birden fazla fırsatı var. Ne yönde geliştirmek istiyor olursanız olun şirket buna sürekli açık durumda. Size izin vermekten öteye geçip, teşvik de ediyor bu konuda. Genel olarak BSH’da bunlar gerçekten çok motive edici şeyler diyebilirim.
Production Engineering Technical Planning Head of Section
BSH’da hikayem 2010 yılında başladı. İlk olarak Mekanik Bakım Bölümü’nde başladım. Yaklaşık iki seneden biraz fazla bakım bölümünde çalıştıktan sonra şimdiki müdürümüz Serkan Bey bir teklif yaptı: “Mühendislik departmanına geçmek ister misin? Projelerimizde Makine ve Ekipman Alım, Kurulum Sorumlusu’na ihtiyacımız var. Seni de bütün teknolojilere olan tecrüben ve bilgin üzerine çok uygun aday olarak görüyoruz.”. Çok güzel bir teklifti benim için. O teklif üzerine mühendislik departmanında proje kısmına geçtim. Yaklaşık 1 sene kadar bahsettiğim projede çalıştıktan sonra yine mühendislik departmanı içinde kısım değiştirerek Teknik Planlama Alan Yöneticisi oldum.
Production Engineering Technical Planning Head of Section
Biz teknik planlama 1 ve 2 olarak yaklaşık 10 kişilik bir ekibiz. Ekip arkadaşlarımla birlikte önce fabrikanın yatırım bütçesini planlıyoruz ve yönetiyoruz. Fabrikanın kapasite hesaplarını yönetiyoruz. Sorumlusu olduğumuz teknolojiler var, yani bütün teknolojilerden biz sorumluyuz. O teknolojilere makine ekipman alımı ve kurulumunu yönetiyoruz. Fabrikayla birlikte koordine ediyoruz. Yine bunlara ilaveten iyileştirme çalışmalarına destek veriyoruz. Ürünler üzerinde sorumluluğumuz var. Ürünlerin, bizim şirket içi tabiri olarak, “release”i dediğimiz tam belki karşılamıyor ama onaylarının alınmasında sorumluluğumuz var. Bir de fabrikanın sabit kıymetleri var. Sabit kıymetlerle ilgili de bir takip ve raporlama sorumluluğumuz var. Bunları tabi çok genel hatlarıyla anlatıyorum. Bizim aslında şu anda olduğu gibi proje dönemimiz var. Proje döneminde en çok yaptığımız iş makine ekipmanı almak, kurmak ve tabi ki bunları kapasitelere uygun bir şekilde yapmak. Bunları yönetiyoruz. Mesela bir ürün üretmemiz gerekiyor, buzdolabını oluşturan parçalardan bir teknoloji döküm tesisi örneğin. Döküm tesisinin bir alım ve kurulum süreci var, onu yönetiyoruz. Makine ekipmanını kabaca 36 fazda, 36 değişik adımda alıyoruz. Bunları planlıyoruz ve her aşamanın da takibi ve sorumluluğu bizim üzerimizde oluyor. Sonunda da makineyi alıp, getirip, kurduktan sonra; onun hem teknik, hem iş güvenliği, hem de ürettiği ürünün onay süreçleri var. Onları yönetip, işi bitirip, teslim edip sonra da takibini yapıyoruz.
Technical Product Management Head of Section
BSH’la tanışmam aslında üniversite yıllarımda oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyordum o zamanlar. 3. sınıftım. Makine Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği okuyordum. BSH da tanıtım gününe İTÜ’ye gelmişti. Ben de BSH’ı tanımak adına katılmıştım. Orada iş olanaklarından ve part time çalışma olanaklarından bahsettiler. Bu part time çalışma olanaklarından birisi de satın almadaydı. Satın almanın da, makine mühendisliği ve işletme mühendisliği, benim özelliklerime uygun olacağını düşünüyordum. Part time olmuş olması da benim için bir avantajdı. Çünkü son yıl haftada 2-3 günüm boştu. O yüzden kariyer gününde böyle bir iş fırsatını öğrenince başvurmuştum. Bunun sonucunda da part time olarak BSH’da başladım. Öğrencilik yıllarım bittikten sonra da BSH’da full time olarak satın alma departmanında devam ettim. 2 yıl Satın Alma Mühendisi olarak çalıştım. 2 yıl sonra grubun başına Satın Alma Müdürü oldum. 3.5 yıl çamaşır makinesi fabrikasının Satın Alma Alan Yöneticiliği’ni yerine getirdikten sonra, yaklaşık 3-4 ay önce yeni bir departman kuruldu: Teknik Ürün Yönetimi. Teknik Ürün Yönetimi’nde böyle bir fırsat çıktı. Ben de farklı vizyonlar, farklı tecrübeler kazanmak adına bu yöne yönelmek istedim. Son 3-3.5 aydır da bu departmanda bir fiil olarak çalışıyorum.
Technical Product Management Head of Section
BSH’da açıkçası benim en çok önemsediğim şey iş tatmini. İşten tatmin olmak çok önemli. BSH’da da çalıştığım 7 yılda şu izlenimi edindim: BSH karar vermede her zaman çok fazla düşünüyor, çok fazla irdeliyor, detaylara iniyor. Fakat eninde sonunda her zaman doğru karar verdiğini, hep doğru atılımları, hep doğru adımları attığını gördüm. Hem piyasada hem iç işleyişte. Bunları görmek insanı hakikaten motive ediyor. Çünkü şirketin de doğru adımlar attığını görmek, doğru kararları verdiğini görmek, iş tatmini olarak senin de doğru bir şey yaptığını gösteriyor. Doğru kararları gördükçe de sen de iyi bir iş tatminine sahip oluyorsun. Bu bence iş hayatında öğrenciler için de çok önemli bir konu. Çalıştığın, emek sarf ettiğin şeyin maddi olarak geri dönüşünü alıyor olsan da, sonucunda da iyi bir çıktısını görmek, piyasada iyi sattığını görmek gerçekten iş tatmini olarak çok önemli. Diğer taraftan BSH’nın kariyer olanakları da çok güzel. İnsanlara değer veriyor. Zaten vizyonu da çalışanların ilk tercihi olmak. Bu yüzden çalışanına da bireysel gelişim planları, eğitimler sunuyor ve bunları birebir takip ediyor. Aslında her şirket eğitim sunuyordur ama insanın ihtiyaçlarına göre bir eğitim sunması da çok güzel bir şey. İnsanın potansiyel gelişim alanlarını irdeleyip, bulup ona göre bir eğitim sunması ve ona göre, o özelliklerini geliştiriyor olması benim çok önemsediğim, beni de çok tatmin eden BSH’nın önemli bir özelliği.
Technical Product Management Head of Section
Ben BSH’da part time olarak başladığımda 3. sınıfın sonundaydım. 4. sınıfın tamamını da üç gün burada çalışarak geçirdim. Hakikaten BSH’da hem çalışıp, hem öğrenci olmanın çok büyük faydasını gördüm. Özellikle işletme mühendisliği okuduğumdan son yıllarımda edindiğim bütün bilgi birikimimi iş hayatıma da aktarabiliyordum. Pratik olarak da bunları tecrübe ediyor olmak çok büyük bir avantaj. Diğer taraftan BSH’da devam ettiğimden dolayı öğrencilik yıllarında kazandığım tecrübenin, ki bu operasyonel tecrübe oluyor genelde, iş hayatına çok ciddi katkısı oluyor. Çünkü ben mezun olup BSH’da full time işe başladığımda diğerlerinin bir adım önünde, tamamen işi bilen, tecrübeli bir eleman olarak başladım. Yani yeni başlayan tecrübeli bir arkadaş BSH dışından gelip de BSH’a başladığında, onlardan bir adım daha önde oluyorum. Çünkü BSH’daki süreçleri, processleri, insanları tanıyor olmak, işi biliyor olmak seni bir adım daha öne geçiriyor. Genelde insanlar öğrenciyken yükselmenin zor olduğunu düşünür. Ben mezun olduktan 2 yıl sonra yönetici pozisyonuna yükselebildim. Buna tabi ki sadece 2 yıl çalışmam değil, part time 1 yılımın katkısı da çok ciddi anlamda oldu. Toplamda aslında 2 yıl değil, 3 yıllık bir tecrübeyle yönetici olma şansına sahip oldum. İnsanlar öğrenciyken yönetici olmanın zorluğundan da bahsederler. Belli bir tecrübe, belli bir kıdeme erişmesi gerektiğini. Öyle bir şey yok. Eğer insanın kendi potansiyeli varsa ve bunu da ortaya çıkartıyorsa kesinlikle genç yaşta da yönetici olabiliyorlar.
Technical Product Management Head of Section
Genelde “Product Management” diye bir konu vardır bütün şirketlerde. Bu BSH’da iki kısma ayrılır: bir Teknik Ürün Yönetimi, bir de ürün yönetiminin biraz daha market ve pazar tarafı. Aslında Teknik Ürün Yönetimi ile bu iki departman beraber çalışıyorlar. Pazarlama departmanından, pazardan aldıkları bilgileri biraz daha tekniğe dönüştüren bir departman. Ben şu an çamaşır ürünlerine bakıyorum. Çamaşır ürünlerinde; çamaşır makinesi, kurutucu ve çamaşırlı kurutma makinesi gibi ürünler var. Bu ürünlerin marketteki ihtiyacını anladıktan sonra, bu ihtiyaca göre ne gibi teknik özellikler sunulabileceğini yöneten bir departman. Mesela çamaşır makinesinde 7, 8, 9 kilolar şu anda revaşta. Ama gelecekte daha da artması planlanıyor. Mesela 14 kilo bir çamaşır makinesi ihtiyacı olması durumunda “bunu teknik olarak ürüne nasıl dönüştürebiliriz, ne kadar boyutta olabilir, nasıl özelliklere sahip olabilir, yorgan yıkayabilir mi?” gibi özelliklerini teknik olarak nasıl karşılanabileceğini yani aslında biraz daha Ar-Ge proje yönetim tarafını koordine eden bir departman. Aslında Teknik Ürün Yönetimi’nin genel olarak yaptığı gelecek 5 yıl ve ondan sonraki 5 yıldaki ürünleri marketin ihtiyacına göre planlamak ve bunların üzerine çalışıyor, projelendiriyor ve hayata geçiriyor olmak.